27 listopada 2022r.

Bądź i Ty bezpieczny

23 listopada 2022 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w imprezie edukacyjnej "Bądź i Ty bezpieczny", przygotowanej wspólnie przez Komendę Miejską Policji oraz Fundację na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku - Białej, która odbyła się w Zespole Szkół Samochodowych przy ulicy Filarowej w naszym mieście.

Głównym celem akcji jest promowanie elementów odblaskowych, a przez to podniesienie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza dzieci. Uczniowie oglądali, przedstawienie teatralne, które poruszało kwestię bezpiecznej drogi do szkoły, pokaz odzieży z elementami odblaskowymi, a także uczestniczyli w zabawach i konkursach. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało elementy odblaskowe, książeczkę edukacyjną  "Bądź bezpieczny na drodze" oraz słodką niespodziankę.

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodleglości

11 listopada 2022r. Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 24 w składzie: Zofia Baran, Janina Przepiórka, Natalia Grudzińska, Nadia Emurlachu, Szymon Cader, Wiktor Stoński wziął udział w miejskich obchodach 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 14:00                w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach, gdzie pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny.  Następnie nastąpił przemarsz na Cmentarz Wojska Polskiego, gdzie odbył się Apel Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej. Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów, a na grobach poległych żołnierzy zapalono znicze.

Poczet Sztandarowy godnie reprezentował naszą szkołę.

Narodowe Święto Niepodległości

9 listopada, po ponad dwóch latach ograniczeń, związanych z pandemią, mieliśmy niezwykłą przyjemność spotkać się w sali gimnastycznej szkoły, aby uczestniczyć w uroczystej akademii z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

Część literacką uroczystości, wraz z uczniami klas ósmych, opracował pan Maciej Kliber, zaś oprawę muzyczną oraz występ szkolnego chóru przygotowała pani Izabela Kaszuba. W programie przedstawienia nie zabrakło odwołań do polskiej literatury romantycznej, powstańczych piosenek oraz tradycyjnego ludowego tańca.

Zanim jednak na dobre dane nam było zakosztować literacko - muzycznych przeżyć, miał miejsce Apel Pamięci, przygotowany przez panią Katarzynę Przeworek, podczas którego klasowe delegacje złożyły pod Dębem Katyńskim znicze, upamiętniające poległych za Ojczyznę bohaterów.

W tym wyjątkowym dniu towarzyszył nam także wyjątkowy gość -Powstaniec Warszawski, obecnie Prezes Bielskiego Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, pan Jan Dąmbrowski, który uświetnił szkolne obchody kilkunastominutowym przemówieniem.

Żywimy nadzieję, iż te wyjątkowe chwile zapoczątkują dobrą passę tradycyjnych wspólnych spotkań          i wspólnego świętowania najważniejszych państwowych i szkolnych uroczystości.

Udział uczniów w uroczystości

Dnia 3 listopada br. uczniowie klas ósmych wraz z pocztem sztandarowym, Panią Dyrektor i nauczycielami uczestniczyli w uroczystości oznaczenia znakiem pamięci „Tobie Polsko” wspólnego grobu powstańców śląskich: śp. Wincentego Baron i śp. Jadwigi Baron. Uroczystość zorganizowana została przez Instytut Pamięci Narodowej. O godzinie 11.00 odprawiona została Msza Święta za zmarłych za Ojczyznę, następnie zgromadzeni udali się na cmentarz parafialny, przy kościele pw. św. Barbary, gdzie na wspomnianym grobie umieszczony został proporzec „Tobie Polsko”.