Rok szkolny 2022-2023_2

30 stycznia 2023r.

Laboratoria przyszłości

W ramach programu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła otrzymała m.in. drukarkę 3D Adventurer 3. Już we wrześniu uczniowie rozpoczęli przygodę z nową dla nich technologią projektowania przestrzennego      i druku 3D. Stworzyli  pierwsze swoje modele trójwymiarowe z wykorzystaniem programu tinkercad. Były to bryły oraz breloczek do kluczy. Zapoznali się również z oprogramowaniem FlashPrint, które służy do przygotowania modelu 3D do wydruku na drukarce 3D. Powstało też kilka wydruków, tak więc pierwsze doświadczenie z drukarką 3D już za nami.

Wycieczka klas VIII

W dniu 28 października br. klasy 8a i 8b, wraz z opiekunami, brały udział w wyjeździe edukacyjnym do byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady Auschwitz-Birkenau. KL Auschwitz był największym z obozów - życie straciło tam ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Autentyczne Miejsce Pamięci to dwie części byłego obozu: Auschwitz i Birkenau, które klasy zwiedzały wraz z przewodnikami. Wyjazd stanowił cenną lekcję historii, a zarazem pozwolił na głębszą refleksję nad niełatwą przeszłością polskiego narodu.

Zajęcia przyrodnicze

Dnia 26.10.br. uczniowie z klas 4-7 naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji przyrodniczej, prowadzonej przez pana Piotra Dzikiego z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Tematem przewodnim był „Dzień Drzewa”. Uczniowie podczas zajęć, mieli możliwość ugruntowania swojej wiedzy na temat roli drzew w przyrodzie oraz znaczenia drzew. Podczas zajęć poznali także ciekawostki, dotyczące bobra europejskiego m.in.: dlaczego bobry mają żółte zęby, czy bobry jedzą drewno, itp. Mieli również możliwość obejrzenia krótkich filmików z bobrem w roli głównej, zarejestrowanych przez fotopułapki na obszarze parku krajobrazowego. Treści przekazane w trakcie zajęć stanowiły znakomite uzupełnienie wiedzy zdobytej przez uczniów na lekcjach przyrody i biologii.

Laboratoria Przyszłości

Podczas zajęć robotyki, kl. 1a miała okazję testować roboty Photon. Nauka przez zabawę jest najlepszą        i najbardziej przyswajalną jej formą. Robot Photon rozwija u dzieci i młodzieży zdolność logicznego myślenia oraz uczy kodowania i podstaw programowania. Został zintegrowany z tabletem. Specjalnie przygotowana aplikacja stawia przed uczniem szereg zadań, związanych ze stopniowa? nauka? programowania.

Kiermasz Ciast Jesiennych

25 października w naszej szkole odbył się Kiermasz Ciast Jesiennych, organizowany w ramach akcji charytatywnej "Pola Nadziei 2023". Tego dnia każdy mogł pokosztować wspaniałych wypieków oraz powtórzyć je w domu, ponieważ przepisy zostaną udostępnione w najbliższym czasie na wystawie przepisów kulinarnych. Dochód ze sprzedaży ciast w wysokości 2058 zł został przeznaczony na działalność Stacjonarnego Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku - Białej. Wszystkim Rodzicom i Uczniom zaangażowanym w pieczenie ciast SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Obraz congerdesign z Pixabay

Klasa V a w Teatrze Polskim

24 października uczniowie klasy V a wraz z wychowawczynią, panią Anetą Rymarczyk, po raz pierwszy gościli w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w premierze adaptacji znanej wszystkim lektury autorstwa Jana Brzechwy "Akademia pana Kleksa". Spektakl - w reżyserii Katarzyny Deszcz - był gościnnym występem Teatru Cieszyńskiego.

To niezwykłe muzyczne widowisko opowiadało historię nastoletniego, niesfornego Adasia Niezgódki i jego kolegów, którzy zostali umieszczeni w tytułowej akademii. Opiekuje się nimi niezwykły nauczyciel - Ambroży Kleks, a także Mateusz - uczony szpak, który tak naprawdę wcale nie jest ptakiem.

Ten wspaniały spektakl podobał się wszystkim uczniom, zwłaszcza dlatego, że przez chwilę mogli się poczuć jak prawdziwi podopieczni pana Kleksa.

Ślubowanie klas pierwszych

21 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klas pierwszych.

W uroczystości brali udział uczniowie wraz z wychowawcami- paniami Roksaną Bułką i Grażyną Kurtok,  dyrektor szkoły- pani Renata Kraciuk oraz zaproszeni goście.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym w składzie: Zofia Baran, Szymon Cader, Martyna Laszczak, Oskar Zieliński, Nadia Emurllahu oraz Natalia Grudzińska, uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrekcja szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!

Przysięgę złożyli również rodzice uczniów klas pierwszych, którzy ślubowali słuchać uważnie swoich dzieci i często z nimi rozmawiać. przytulać je często i cieszyć się jak najdłużej ich dzieciństwem.

Na początku uroczystości odbyła się część artystyczna, którą niezwykle profesjonalnie poprowadziły dwie zdolne konferansjerki - Julia Rączka i Karolina Bizoń. W programie artystycznym wystąpili uczniowie klas pierwszych, którzy zaprezentowali piękne wiersze, piosenki, a także podzielili się dużą wiedzą. Uczennice klasy II- Hanna Kania i Michalina Legień w imieniu wszystkich drugoklasistów życzyły pierwszakom samych szóstek i piątek.

Na zakończenie  Pani Dyrektor złożyła życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim pierwszakom. Potem uczniowie otrzymali od wychowawców pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne, od uczniów klasy II przybory szkolne, a od Rodziców rogi obfitości pełne niespodzianek. Po skończonej uroczystości nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na dalsze świętowanie w gronie rodzinnym.

Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!