Rok szkolny 2021-2022_7

12 sierpnia 2022r.

Wyjście na kręgle oraz Festiwal Dobrej Energii

W dniu 7 czerwca br., w ramach integracji klasowych, uczniowie klas 5a oraz 6a udali się do kręgielni        w C.H. Sfera w Bielsku-Białej.

Następnie przeszli do Parku Słowackiego na podsumowanie kampanii ekologicznej "Szanuj energię, chroń klimat" - Festiwal Dobrej Energii.

W bloku dla szkół, w godz. 12:00 – 14:00, ogłoszone zostały wyniki konkursu „Szanuj energię, chroń klimat”. Slogan 12. edycji dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych brzmiał: PRZYBIJ PIĄTKĘ. Uczniowie wzięli udział w akcji „Odlotowe Bielsko” – pokazie puszczania baniek mydlanych w powietrze, a także w bloku warsztatowym, zatytułowanym: "Twoja energia się liczy!", pełnym atrakcji pod namiotem    i w parku. Była to okazja do świetnej zabawy.

Uczennica naszej szkoły, Colleen Hampel z klasy 7a, zajęła III miejsce w kategorii klas 7-8, wykonując pracę konkursową pt:. "Z naszych śmieci niech się świeci". Gratulujemy!

Akcja czytelnicza ,,Mądra mysz”

Akcja czytelnicza ,,Mądra mysz” przeprowadzona przez naszą bibliotekę w kwietniu i w maju, adresowana była do uczniów klasy I i II. Jej celem było zachęcenie dzieci do sięgnięcia po inny rodzaj lektury niż bajki i baśnie.

Mądra Mysz” to edukacyjna seria kwadratowych książek dla dzieci autorstwa Liane Schneider. W skład serii wchodzą obyczajowe opowiadania o przygodach Zuzi czy o małym Maksie, a także przybliżające najróżniejsze zawody książki „Mam przyjaciela…” oraz cykl pełen technicznych szczegółów „Maszyny   i pojazdy” lub „Dawniej i dziś”.

Czytelnicy biorący udział w akcji, dostawali bileciki na których zbierali punkty. Po przeczytaniu 10 książeczek z tej serii i zebraniu 10 punktów, otrzymywali dyplom i nagrodę książkową. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych.

Klasy 8 na warsztatach w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej

W dniach 18 i 19 maja uczniowie klas ósmych naszej szkoły wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Bielsku-Białej. Warsztaty odbyły się w ramach corocznej akcji „Żonkile”, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim, które miało miejsce w kwietniu 1943 r. Młodzież udała się na miejsce wraz z panią Izabelą Kaszubą, panią Grażyną Paduszyńską oraz panią Katarzyną Przeworek. Krótka prelekcja, projekcja filmu pod tytułem „Muranów – Miasto północne” zrealizowanego przez warszawskie muzeum Polin, praca w grupach oraz wykonanie pamiątkowych żonkili – wszystko to miało na celu poszerzenie wiedzy dotyczącej historii Polski oraz Żydów mieszkających tu w czasie II wojny światowej. Nietypowa lekcja historii wzbudziła spore zainteresowanie wśród uczniów. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję wziąć udział w warsztatach.

Konkurs Matematyczny o Puchar Dyrektora V Liceum Ogólnokształcącego

W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie naszej szkoły w składzie: Marta Więcławek- kl.8a, Maksym Juraszek -kl.8a, Paulina Pomorska- kl. 8b, wzięli udział w Konkursie Matematycznym o Puchar Dyrektora V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku- Białej. Wszyscy uczniowie zakwalifikowali się do II etapu.

Z przyjemnością informujemy, iż ostatecznie uczennica Paulina Pomorska uzyskała tytuł finalisty             z wyróżnieniem.

Wycieczka do Krakowa

12 maja br. klasy siódme, wraz z opiekunami - panią Roksaną Bułką, panią Grażyną Paduszyńską, panem Adamem Duszą oraz panem Maciejem Kliberem, odbyły wycieczkę do Krakowa. Miasto Królów przywitało nas piękną pogodą, co sprzyjało wędrówce szlakiem najciekawszych atrakcji. Zobaczyliśmy m. in. Katedrę Zamku Królewskiego na Wawelu, Dzwon Zygmunt, podziemia Rynku Głównego oraz muzeum „Fabryka Schindlera”. Podróż przez różne epoki historyczne - od czasów średniowiecznych do wydarzeń II wojny światowej, dała nam lepszy wgląd w wyjątkowo ciekawą historię Polski.

Kraków okazał się miastem, w którym nietrudno zakochać się, szczególnie wiosną. Ten intensywny i bogaty w atrakcje dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Klasa IV A wydobywa węgiel

27 kwietnia uczniowie klasy IV A wraz z wychowawczynią udali się do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Dzieci brały udział w podziemnych warsztatach "Bajtel Szychta", podczas których wcieliły się w rolę górników. Podczas zabawy uczniowie mogli na własnej skórze odczuć trudy pracy pod ziemią, gdyż w kopalni otrzymali prawdziwy strój robotniczy i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. W trakcie zajęć poznali realizm pracy w kopalni, wykonywali różnorodne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, ładowanie i transport drewnianą taczką, cięcie drewna, a także brali udział w improwizowanej akcji ratowniczej. Wszyscy świetnie się bawili, a także zdobyli niemałą wiedzę o ciężkiej, górniczej pracy.