0
6

Barwy Europy - wizyty w krajach partnerskich

2 grudnia 2023r.
Szkoła Podstawowa nr 24
im. Tadeusza Kościuszki
43-310 Bielsko-Biała, ul. Żywiecka 239
tel/fax +48 33 816 49 84

Pierwsze spotkanie robocze odbyło się w listopadzie 2013 r. w Szolnok (Węgry).

Na początku wizyty odbyło się spotkanie uczestników wizyty ze społecznością szkoły węgierskiej. Każda szkoła partnerska przedstawiła prezentację multimedialną lub film na temat swojej szkoły, miasta i kraju, a także narodowych malarzy. Ponadto szkoła węgierska przedstawiła prezentację na temat systemu nauczania w szkołach węgierskich. Partnerzy zwiedzili szkołę, poznali stosowane tam metody nauczania i formy pracy.  Więcej o tym spotkaniu na stronie "Barwy Europy - Wizyta na Węgrzech"

 Zobacz zdjęcia


 

Drugie spotkanie w ramach realizowanego projektu odbyło się w dniach 17 - 22 marca 2014 r. w Porto (Portugalia)

 Partnerzy poznali portugalski system edukacji. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach razem z dziećmi innych szkół partnerskich. Z kolei nauczyciele obserwowali zajęcia, a także zwiedzili szkoły należące do zespołu, jaki stanowi szkoła w Alfenie: przedszkole, szkołę podstawową i średnią, poznając tym samym metody nauczania i formy pracy stosowane na różnych etapach kształcenia. Podczas wspólnego spotkania nauczyciele omówili zadania projektowe, zaprezentowali swoje dotychczasowe działania i powstałe prace uczniów.

Więcej o tym spotkaniu na stronie: "Barwy Europy- wizyta w Portugalii"

Zobacz zdjęcia


Wizyta w szkole partnerskiej Colegio de Educacion Infantil y Primaria Maria Montessori w El Casar w Hiszpanii odbyła się w dniach od 26 do 31 maja 2014 r. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich.

Podczas wizyty poznaliśmy system nauki w szkole hiszpańskiej, dzieci uczestniczyły w zajęciach wraz z kolegami ze szkoły hiszpańskiej oraz innych szkół partnerskich. Zorganizowane zostały warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonali wspólna˛ pracę - kopię obrazu Pabla Picassa "Guernica" oraz ozdabiali koszulki motywami z obrazów Sorolli, Picassa, Goyi i Velasqueza techniką sitodruku. Zajęcia prowadzili nauczyciele przebrani za poszczególnych malarzy.

Więcej informacji o tej wizycie na stronie "Barwy Europy - wizyta w Hiszpanii"

Zobacz zdjęcia


 

Wizyta w szkole partnerskiej Saffet Çam Ortaokulu w mieście Yalova w Turcji odbyła się w dniach od 17 do 22 listopada 2014 r.
W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich.

Podczas wizyty poznaliśmy system nauki w szkole tureckiej, dzieci uczestniczyły w zajęciach wraz z kolegami ze szkoły tureckiej oraz innych szkół partnerskich.

W pierwszym dniu zwiedziliśmy muzeum Yalova Atatürk Köşkü, które było domem należącym do pierwszego prezydenta Republiki Turcji, Mustafy Kemala Atatürka. Odwiedziliśmy muzeum miasta Yalova, gdzie mogliśmy zobaczyć ważne artefakty, a także zapoznaliśmy się z historią regionu. Następnie przeszliśmy wzdłuż wybrzeża do pomnika upamiętniającego trzęsienie ziemi z sierpnia 1999 roku. Po południu pojechaliśmy do miasta Termal, które jest znane z gorących źródeł, spacerowaliśmy po okolicy i podziwialiśmy urokliwe zakątki uzdrowiska. Po powrocie pojechaliśmy do szkoły, gdzie zostaliśmy serdecznie przywitani przez uczniów i nauczycieli ze szkoły tureckiej.

Więce o tym spotkaniu na stronie "Barwy Europy - wizyta w Turcji"

 

zobacz zdjęcia


W dniach 23.05.2015 - 27.05.2015 odbyło się ostatnie spotkanie partnerów w ramach realizowanego edukacyjnego projektu pt. "Barwy Europy".

W pierwszym dniu (sobotę) nasi partnerzy z Węgier, Hiszpanii, Portugalii i Turcji uczestniczyli w Europejskim Festiwalu Sztuki w naszej szkole. Co prawda pogoda wówczas nie dopisała i Festiwal musiał odbyć się w szkolnych murach, ale atmosfera i tak była gorąca.

W niedzielę nasi goście odwiedzili Kraków, a w poniedziałek uczestniczyli w zajęciach szkolnych wraz z uczniami naszej szkoły.

We wtorek wszyscy udali się na spotkanie z malarzem Florianem Kohutem w Rudzicy koło Bielska-Białej, gdzie czynnie uczestniczyli w pracy twórczej artysty a następnie zwiedzili muzeum Juliana Fałata w Bystrej.

zobacz zdjęcia z wizyty

więcej zdjęć z Festiwalu Sztuki Europejskiej