22 listopada 2017r.

Warsztaty muzealne

15 listopada br. kl. IV b pod opieką Pani Izabeli Kaszuby wzięła udział w warsztatach muzealnych „Koleżanko, kolego poznaj herb miasta swego”. Uczniowie wysłuchali niezwykle interesującej historii herbów Bielska i Białej, poznali symbolikę i układ tarczy herbowej naszego miasta. Zdobytą wiedzę utrwalili poprzez udekorowanie ceramicznych kafli z wizerunkiem herbu, które po zakończeniu warsztatu zabrali ze sobą do domów.

Konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce

Rok 2017 został przez Sejm RP ogłoszony Rokiem Tadeusza Kościuszki. Patron naszej szkoły jest symbolem niepodległości w dziejach Polski. Był bohaterem narodowym nie tylko w swojej Ojczyźnie, ale również w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. To jeden z najbardziej znanych Polaków w Europie i na świecie. Nasza Szkoła dumnie nosi jego imię.

W ramach obchodów „Dni Kościuszkowskich” odbył się u nas konkurs wiedzy o naszym Patronie, przygotowany i przeprowadzony przez Panią Elżbietę Golonkę oraz Panią Ewę Holę. Uczniowie odpowiadali na pytania w trzyosobowych drużynach, reprezentujących poszczególne klasy. Następnie odbył się konkurs recytatorski, podczas którego ochotnicy wygłaszali tekst uroczystej przysięgi, którą Naczelnik Tadeusz Kościuszko złożył 24 marca 1794 roku na Rynku Głównym w Krakowie ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako insurekcja kościuszkowska.

Konkurs dla klas I-III odbył się 10 listopada br. I miejsce zajęła drużyna w składzie: Szymon Strypling, Wiktor Stroński, Martyna Juraszek, II miejsce drużyna złożona z Kingi Bartków, Klaudii Maciejowskiej, Nikodema Karli, natomiast III miejsce drużyna w składzie: Julian Hańderek, Jagoda Mleczko, Karolina Misiarz.

Konkurs dla klas IV-VII odbył się 13 listopada br. I miejsce zajęła drużyna z kl. V w składzie: Emilia Lewandowska, Oliwier Kaim, Anna Iskierka, II miejsce drużyna z kl. VI złożona z Zofii Jakubiec, Mikołaja Susłowicza, Igora Krywulta, natomiast III miejsce zajęła drużyna z kl. VII w składzie: Natalia Mysza, Nikola Kaim, Marlena Cieślak. W konkursie recytatorskim jury w składzie: Przewodnicząca: Pani Dyrektor Renata Kraciuk, członkinie: Pani Ilona Kowalik oraz Pani Katarzyna Kubica-Sroka, przyznało dwa pierwsze miejsca następującym uczniom: Zuzanna Iskierka, Oliwer Kaim, dwa drugie miejsca uczniom: Mateusz Mysza, Maksymilian Perkowski, trzy trzecie miejsca uczniom: Paulina Młyńska, Angelika Kosińska, Nikola Kaim oraz cztery wyróżnienia następującym uczniom: Ewa Bartków, Magdalena Skonecka, Martyna Kubica, Anna Iskierka.

Uroczysty Koncert Poezji i Pieśni Patriotycznych

9 listopada br. z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, obchodzonego corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów, odbyły się w naszej szkole uroczystości przygotowane przez Uczniów pod kierunkiem Pani Elżbiety Golonki oraz Pani Izabeli Kaszuby. Uświetniła je wizyta wspaniałych Gości – przedstawicieli Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” – Pani Zofii i Jerzego Lamers, Pani Wandy Sadlik, Pani Marzenny Burczak oraz członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Bielsku-Białej – Pana Jana Dąmbrowskiego  wraz z małżonką Panią Modestą Dąmbrowską. Uroczystości rozpoczął Apel Pamięci przy Katyńskim Dębie Pamięci, podczas którego zgromadzeni oddali cześć ofiarom zbrodni katyńskiej. Następnie wszyscy udali się do sali gimnastycznej na Uroczysty Koncert Poezji i Pieśni Patriotycznych, podczas którego Uczniowie recytowali utwory polskich poetów oraz śpiewali polskie pieśni. Występ był piękny i wzruszający, przypominał o bohaterskiej postawie i poświęceniu wielu Polaków – m.in. patrona naszej szkoły Tadeusza Kościuszki – uczył patriotyzmu, miłości i szacunku do ojczyzny. Na uwagę zasługują również piękne stroje oraz dekoracje przygotowane przez Panią Ewę Halamę.

Uroczystości te rozpoczęły obchody „Dni Kościuszkowskich” w naszej szkole.