27 kwietnia 2018r.

V Międzyszkolne Dyktando
o tytuł
Bielskiego Mistrza Ortografii 2018

24 kwietnia 2018 r. odbyło się w naszej szkole V Międzyszkolne Dyktando dla uczniów klas IV-VII o tytuł Bielskiego Mistrza Ortografii 2018. Organizatorem konkursu była pani Aneta Rymarczyk.

Szczegóły i wyniki konkursu na naszej stronie "V Międzyszkolne Dyktando dla uczniów klas IV-VII"

Dni Ziemi

18-19 kwietnia br. w naszej szkole zostały zorganizowane „Dni Ziemi”. Ich celem było podniesienie świadomości ekologicznej u dzieci i młodzieży i zachęcenie ich do dbania o środowisko. W tych dniach odbyły się konkursy ekologiczne dla klas I-III  i IV-VII, konkurs plastyczny „Czysta energia” oraz apel przygotowany przez klasę IV a. Czwartek został ogłoszony „Zielonym Dniem”, podczas którego wszystkich obowiązywał strój w tym kolorze. Za zorganizowanie tych wydarzeń odpowiedzialne były panie Ilona Kowalik i Dorota Dziki.

Z okazji „Dni Ziemi” odbędą się warsztaty przyrodnicze w Wapienicy dla klas IV, natomiast klasa VI będzie zwiedzać oczyszczalnię ścieków w Komorowicach.

Wyniki konkursu ekologicznego dla klas IV-VII:

I miejsce:  Iga Machalica, Angelika Kosińska, Milena Kuś, Martyna Kubień
II miejsce: Konrad Janicki, Zofia Jakubiec, Tymon Hajdusianek, Nadia Biegun
III miejsce: Gabriela Kubas,  Zuzanna Szęszoł, Emilia Lewandowska, Oliwia Pastuszczak

Dni Zdrowia

W dniach 10 - 12 kwietnia br. w naszej szkole miały miejsce "Dni Zdrowia" pod hasłem przewodnim "Żyj zdrowo", których celem było promowanie zdrowego stylu życia. Dowiedzieliśmy się wielu cennych rzeczy - m.in. z czego powinny się składać zdrowe i pełnowartościowe posiłki, jakie witaminy znajdują się w poszczególnych warzywach i owocach, jak zgubny wpływ na nasze zdrowie ma palenie papierosów. Podczas tych dni w naszej szkole było wiele atrakcji. Uczennice szkoły gastronomicznej pokazały nam swoje umiejętności rzeźbienia w owocach (carving) oraz inne ciekawe propozycje podania owoców i warzyw, połączone z degustacją. Mogliśmy podziwiać  występy świeżaków, przygotowane przez klasy  I-III, bumbumkowe poruszanki klasy IV b, plakaty przedstawiające piramidy zdrowego żywienia opracowane przez klasę IV a, taniec wykonany przez uczennice klasy V, przedstawienie "Papieros w sądzie" przygotowane przez uczennice klas VI, VII oraz prezentacje uczniów klas V-VII na temat szkodliwości żywności wysoko przetworzonej, fast-food i napojów energetycznych, zasad zdrowego żywienia, ciekawych propozycji podawania owoców. Prawdziwą niespodzianką była inscenizacja wiersza "Na straganie", podczas której nauczyciele wcielili się w role warzyw i wystąpili przez uczniami. Miał miejsce również kiermasz zdrowych wypieków, na którym można było kupić pyszne i zdrowe ciasta i ciasteczka. Ponadto w całej szkole rozwieszone są przepisy na zdrowe dania. Na stronie naszej szkoły w zakładce "Dni Zdrowia" będą zamieszczone przepisy na zdrowe ciasta, ciasteczka, desery lub inne dania oraz prezentacje uczniów. Podczas kiermaszu udało się zebrać kwotę 760,00 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby szkoły.

Klasa VI w Krakowie

26 marca br. kl. VI wraz z opiekunami - panią Iwoną Sztafą i panią Iloną Kowalik - wybrała się się na wycieczkę do Krakowa, który zwiedziła śladami patrona naszej szkoły - Tadeusza Kościuszki. Najpierw uczniowie udali się do Katedry Wawelskiej, gdzie pod sarkofagiem sławnego Naczelnika złożyli kwiaty. Następnie weszli na wieżę, aby podziwiać Dzwon Zygmunta. Kolejnym etapem wycieczki był spacer po przepięknym Rynku, gdzie zatrzymano się pod tablicą upamiętniającą złożenie przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę. Następnie uczniowie odwiedzili Kościół Kapucynów, w którym nasz patron przed rozpoczęciem powstania uczestniczył we Mszy Św. i gdzie została poświęcona jego szabla - symbol walki w obronie Ojczyzny. Ostatnim punktem wycieczki było wejście na Kopiec Kościuszki i zwiedzanie znajdującego się tam Muzeum Tadeusza Kościuszki. Uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni, ponieważ nie tylko miło spędzili czas, ale również zwiedzili wiele pięknych miejsc, zobaczyli cenne zabytki i wzbogacili swoją wiedzę o Krakowie i o patronie naszej szkoły.