0
5

Z życia szkoły

15 listopada 2018r.
Szkoła Podstawowa nr 24
im. Tadeusza Kościuszki
43-310 Bielsko-Biała, ul. Żywiecka 239
tel/fax +48 33 816 49 84

Uroczysty Koncert Poezji i Pieśni Patriotycznych

Rok 2018 jest dla nas Polaków czasem szczególnym, ponieważ obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to dla nas radosny czas, ponieważ świętujemy 100 lat bycia w pełni Polakami - dumnymi ze swojej historii, mowy ojczystej, dokonań przodków. Aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości, w naszej szkole 9 listopada br. został zorganizowany Uroczysty Koncert Poezji i Pieśni Patriotycznych pod kierunkiem pani Elżbiety Golonki i pani Izabeli Kaszuby. Podczas uroczystości uczniowie recytacją i śpiewem oddawali cześć tym, którym zawdzięczamy wolność, opowiadali o dziejach naszej ojczyzny i z dumą prezentowali dokonania Polaków, jako niezłomnego narodu, który do końca walczył o swoje ideały, stając się wzorem patriotyzmu i poświęcenia dla ojczyzny. Koncert poprzedził coroczny Apel Pamięci przy Katyńskim Dębie Pamięci, który został przygotowany przez uczniów klas VI i VII pod kierunkiem pani Elżbiety Golonki. Wartę przy Dębie Pamięci pełnili harcerze, a przewodniczący wszystkich klas zapalili symboliczne znicze pamięci.

Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: przedstawiciele  Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” -  państwo Zofia i Jerzy Lamers, członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Bielsku-Białej - pan Jan Dąmbrowski oraz państwo Kaczmarczykowie.

Wieczorem uczniowie wystąpili dla rodziców oraz lokalnej społeczności w Kościele Św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich. Miejsce występu oraz świadomość, że uroczystość oglądają najbliżsi wpłynęła na niezwykłą atmosferę tego wydarzenia. Widownia śpiewała razem z występującymi, nie szczędzono braw, proszono o bis. Ten koncert na długo pozostanie w naszych sercach.

zobacz zdjęcia


Ślubowanie uczniów klas pierwszych

23 października odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania uczniów klas pierwszych. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: pani dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, rodzice, dziadkowie, uczniowie klas starszych oraz dzieci z Przedszkola nr 33.

Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań  o swoim patronie – Tadeuszu Kościuszce.

Po doskonale zdanych egzaminach  odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia, które wzbudziło wiele emocji. Wszyscy uczniowie w skupieniu ślubowali być pilnymi
i wzorowymi uczniami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie pani dyrektor każdego pierwszoklasistę pasowała na ucznia naszej szkoły. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 24 im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku-Białej. Dowodem były akty pasowania na ucznia oraz legitymacje szkolne wręczone dzieciom przez wychowawczynię.

Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie   rogów obfitości. Uśmiechnięci pierwszoklasiści przyjęli życzenia od pani dyrektor, społeczności uczniowskiej
i przedszkolnej, rodziców oraz zaproszonych gości.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Wszystkim  Pierwszoklasistom życzymy  wielu sukcesów w nauce!

zobacz zdjęcia


Akcja „Sprzątanie Świata” i Święto Drzewa

21 września br. klasa VII pod opieką pani Iwony Sztafy oraz pani Ilony Kowalik brała udział w międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata”. Nasi uczniowie porządkowali brzeg rzeki Białej od kościoła w Mikuszowicach Krakowskich do granicy z Wilkowicami. 

10 października br. obchodziliśmy po raz kolejny „Święto Drzewa”, podczas którego przedstawiciele  klas IV-VII zasadzili w ogrodzie szkolnym małą sosenkę.

Obie akcje miały na celu budzenie szacunku do przyrody i uświadomienie uczniom  jak ważne jest dbanie o środowisko, w którym żyjemy.

 

Festyn z okazji Jubileuszu 60-lecia Szkoły

6 października br. w naszej szkole odbył się  festyn dla mieszkańców Mikuszowic Krakowskich z okazji Jubileuszu 60-lecia Szkoły. Na gości czekało wiele atrakcji. Zaprezentowano program artystyczny, podczas którego wystąpili wszyscy uczniowie naszej szkoły. Po występie odbył się mecz siatkówki, w którym nauczyciele zagrali przeciwko rodzicom oraz mecz piłki nożnej, w którym rodzice zagrali przeciwko uczniom. Goście mieli możliwość odwiedzenia stacji sprawnościowych, a za wykonanie zadań otrzymywali kupony na loterię, na której losowano nagrody. Była także kawiarnia i grill. Popularnością cieszyło się również stoisko, na którym można było wymienić przeczytaną książkę na nową. Mamy nadzieję, że wszyscy goście bardzo dobrze się bawili.


Jubileusz 60-lecia Szkoły


4 października br. obchodziliśmy wyjątkowe święto - Jubileusz 60-lecia Szkoły. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele Świętej Barbary pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pomocniczego Diecezji Bielsko-Żywieckiej Piotra Gregera. Następnie w reprezentacyjnym pochodzie wróciliśmy do szkoły, gdzie pani dyrektor Renata Kraciuk wygłosiła uroczyste przemówienie, w którym przywitała Szanownych Gości, przypomniała historię naszej szkoły oraz wręczyła dyplomy za zasługi byłym i obecnym pracownikom. Następnie uczniowie zaprezentowali przygotowany na tę okazję program artystyczny. Po występach goście mieli możliwość obejrzenia wystaw przygotowanych przez nauczycieli w klasach. Wystawy dotyczyły między innymi historii szkoły, organizowanych uroczystości, konkursów, projektów realizowanych przez szkołę, osiągnięć uczniów i działalności sportowej.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością:

Jego Ekscelencja Ks. Biskup Pomocniczy Diecezji Bielsko-Żywieckiej Piotr Greger

Ks. Grzegorz Klaja – Proboszcz Parafii św. Barbary  
radni Rady Miejskiej Bielska-Białej:
Piotr Ryszka – Przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej Bielska-Białej
Agnieszka Gorgoń-Komor  
Grażyna Nalepa 
Szczepan Wojtasik 
Adam Wykręt
Janusz Kaps – Wicedyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej 
Bogumiła Dziaduszewska – Inspektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej
Teresa Zając – starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej 
Ryszard Radwan – Naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki
Zbigniew Hendzel – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej                               
Bogdan Kocurek – Dyrektor  Książnicy Beskidzkiej
Gabriela Herzyk – Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bielsku-Białej
Jadwiga Utecht-Nolbrzak – Przewodnicząca Sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” Regionu Podbeskidzie
Joanna Hańderek –Przewodnicząca Rady Rodziców  
Emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły na czele z poprzednimi dyrektorami szkoły panią Marią Skrzypek i panią Anielą Klassek 
Wnuki Franciszka Foxa – kierownika szkoły w okresie międzywojennym - pani Łucja Brylska-Pindel, pan Jerzy Michalik
Grażyna Markowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9  im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku-Białej 
Aleksandra Błasiak – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki  w Międzybrodziu Bialskim 
Anna Satława – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki  w Gilowicach    
Małgorzata Kubas – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 im. Księdza Jana Twardowskiego w Bielsku-Białej 
Aleksandra Pękala – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 im. Jerzego Kukuczki  w Bielsku-Białej
Ewa Zeman –Dyrektor Przedszkola nr 33 w Bielsku - Białej
Aleksandra Hamerlak – Kierownik Świetlicy Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich
Stanisław Kania – Przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Mikuszowic Krakowskich z małżonką
Zofia i Jerzy Lamers oraz Jerzy Cieślik ze  Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”
Jan Dąmbrowski – Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Bielsku-Białej
Urszula Rukasz – Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej
Prezes Hieronim Bajor – Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej

zobacz zdjęcia


Rozpoczęcie roku szkolnego

3 września br. rozpoczęliśmy rok szkolny 2018/2019. Nasi uczniowie wrócili do  szkoły wypoczęci, uśmiechnięci, pełni energii i zapału do pracy. Pani dyrektor Renata Kraciuk powitała wszystkich uroczystym przemówieniem, w którym życzyła nauczycielom i uczniom samych sukcesów i podkreśliła, że ten rok będzie wyjątkowy, ponieważ będziemy obchodzić jubileusz 60-lecia naszej szkoły. Podobnie jak w ubiegłym roku, rozpoczęcie dla klas młodszych odbyło się wcześniej niż dla starszych. Uczniowie klasy II a pod kierunkiem pani Magdaleny Michałowskiej przygotowali z tej okazji występ artystyczny, podczas którego wspominali wakacje. Dla klas starszych przedstawienie przygotowali uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Elżbiety Golonki. Oni również pożegnali wakacje, a także zapowiedzieli, że w tym roku będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i wspominali tych, którym zawdzięczamy wolność. Uroczystość zwieńczyło wykonanie tradycyjnego polskiego tańca -  poloneza.

zobacz zdjęcia