0
7

Witamy w naszej szkole

26 października 2014r.
Szkoła Podstawowa nr 24
im. Tadeusza Kościuszki
43-310 Bielsko-Biała, ul. Żywiecka 239
tel/fax +48 33 816 49 84
Ostatnia aktualizacja: Rok szkolny 2014-2015 zmieniono 2014-10-22 12:15:19

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

We wtorek 15 października 2014 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez Samorząd Szkolny. Z tej okazji uczniowie wraz z opiekunami przygotowali uroczysty program artystyczny, podczas którego piosenką i wierszem wyrazili swoją wdzięczność nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za ich codzienny trud, zaprezentowali zabawne scenki z życia szkolnego, a także złożyli im życzenia. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Renata Kraciuk, która złożyła najserdeczniejsze życzenia i podziękowania nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły.

zobacz zdjęcia


Śladami Tadeusza Kościuszki

Dnia 15 października klasa VI wyjechała na wycieczkę do Krakowa śladami Tadeusza Kościuszki. Wycieczkę zorganizowano z okazji rocznicy śmierci patrona szkoły.
Zwiedzanie miasta rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod sarkofagiem Naczelnika.

Następnie uczniowie zwiedzili Katedrę Wawelską, weszli na wieże, gdzie znajduje się słynny Dzwon Zygmunta i udali się na Rynek pod tablicę upamiętniającą złożenie przysięgi Tadeusza Kościuszki.

Kolejnym miejscem związanym z patronem szkoły był Kościół Kapucynów, w którym Tadeusz Kościuszko przed rozpoczęciem powstania uczestniczył we Mszy Św. i gdzie została poświęcona jego szabla - symbol walki w obronie Ojczyzny.

Wycieczka zakończyła się wejściem na Kopiec Kościuszki i zwiedzaniem Muzeum Tadeusza Kościuszki, które tam się znajduje.

zobacz zdjęcia


Święto drzewa

10 października z okazji XII edycji Święta Drzewa przedstawiciele poszczególnych klas zasadzili w ogrodzie szkolnym swoje drzewka. Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej. Głównym elementem akcji jest sadzenie drzew i podkreślanie znaczenia drzew dla człowieka i przyrody.

zobacz zdjęcia


Uroczystość „Ślubowania” klas pierwszych

Dnia 2 października 2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Tego dnia 43 uczniów klas pierwszych zdało swój pierwszy szkolny egzamin i złożyli uroczyste ślubowanie. Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się sumiennie od początku roku szkolnego. Uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia. Uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych i założyli tradycyjne birety. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo pierwszaków, uczniowie klasy II oraz dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola.

Na początku uroczystości dyrektor szkoły pani Renata Kraciuk skierowała do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali to, czego nauczyli się przez pierwsze tygodnie nauki. Pierwszaki znakomicie zdały egzamin z wiedzy na temat naszej Ojczyzny, dobrego zachowania w szkole i ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Dzieci świetnie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Najważniejszym momentem uroczystości było ślubowanie. Pani dyrektor odczytała tekst ślubowania, a uczniowie ślubowali na sztandar szkoły.

Ślubuję być dobrym Polakiem,

tak jak nasz patron Tadeusz Kościuszko,

dbać o dobre imię

swojej klasy i szkoły.

Będę uczyć się w szkole

jak kochać Ojczyznę,

jak dla niej pracować kiedy urosnę!

Będę się starać być dobrym uczniem,

swym zachowaniem i nauką

sprawiać radość

rodzicom i nauczycielom!

Pierwszaki bardzo przeżywały moment, gdy pani dyrektor pasowała każde dziecko wielkim ołówkiem. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali dyplomy pamiątkowe, legitymacje szkolne, upominki od rodziców i uczniów klasy II oraz dzieci z przedszkola.

Po ślubowaniu dzieci spotkały się w swojej klasie przy słodkim poczęstunku.

zobacz zdjęcia


Wizyta w Teatrze Lalek Banialuka

W dniu 30 września 2014r. uczniowie klas I „a” i I „b”, II oraz III uczestniczyli w Teatrze Lalek Banialuka w premierowej sztuce M. Guśniowskiej pt. „Wąż”. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili losy węża, który pragnie mieć kończyny. Przemierza świat i szuka sposobu, by być taki jak inni. Dzieci zrozumiały, że należy akceptować samego siebie i być tolerancyjnym wobec innych. Sztuka pokazała, że w życiu ważna jest przyjaźń.

zobacz zdjęcia


Bezpieczna droga do szkoły – spotkanie klas I z policjantami.

      W dniu 26 września uczniowie klas I „a” i I „b” spotkali się z policjantami z Komisariatu 1 Policji
w Bielsku – Białej: z nadaspirantem Grzegorzem Wolnym i st. sierż. Dawidem Manowskim. Policjanci przypomnieli uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie poruszania się po drogach. Pogadanka dotyczyła  bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz w jaki sposób unikać zagrożeń, na które narażeni są najmłodsi uczniowie. Dzieci poznały  znaki drogowe występujące w pobliżu przejść dla pieszych. Pracownicy Policji przypomnieli też o konieczności podróżowania samochodem w zapiętych pasach.

W celu utrwalenia pozyskanej wiedzy dzieci otrzymały książeczki z  zadaniami tematycznymi „Bezpieczna droga do szkoły”.

zobacz zdjęcia


Sprzątanie Świata

W dniu 19 września klasa VI pod opieką pani Ilony Kowalik i pana Adama Duszy brała udział  w akcji "Sprzątanie Świata". Uczniowie zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawiczki wyruszyli ze szkoły nad  Białkę, aby posprzątać teren wokół rzeki. Porządki rozpoczęto przy kościele św. Barbary a zakończono przy granicy z Wilkowicami, gdzie wyznaczony był punkt składowania odpadów.

Uczniowie zebrali 7 worków śmieci ! Akcja miała na celu nie tylko posprzątanie najbliższej okolicy, ale także zwrócenie uwagi jak ograniczyć ilość produkowanych przez gospodarstwa domowe odpadów.

zobacz zdjęcia


Zwiedziliśmy muzeum Juliana Fałata

13 września 2014 r. odbyła się wycieczka do Bystrej Śląskiej, w ramach działalności Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego (SKKT). 
Głównym  celem wspólnego wyjścia było, zwiedzenie Muzeum Juliana Fałata. Postać malarza przybliżyła uczniom pani sprawująca opiekę nad muzeum a pani Beata Lekki opowiedziała dzieciom
o twórczości artysty. Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki wykonali szkic ołówkiem do wybranego obrazu oraz rysunek pastelami do innej dowolnie wybranej pracy artysty. Pogoda oraz humory wszystkim dopisały.

zobacz zdjęcia


Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny 2014/2015. W uroczystości brali udział wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. Program artystyczny przygotowała klasa II pod kierunkiem pani mgr Grażyny Kurtok oraz chór szkolny pod kierunkiem pani mgr Izabeli Kaszuby. W tym roku powitaliśmy uczniów dwóch pierwszych klas. Wszyscy, wypoczęci po wakacjach, z radością witali szkołę.

zobacz zdjęcia